روستای گل خندان

روستاهای اطراف تهران را بیشتر بشناسیم

به فاصله 45 کیلومتری شمال شرقی تهران ، می توانید در سفری یک روزه به یکی از معدود قلعه های دوران ساسانیان که در اطراف شهر تهران قراردارد سفر کنید و از مصب رودخانه بومهن و رودهن نیز بازدید کنید

روستای گل خندان در جنوب بومهن قرار دارد و یک قلعه ساسانی در آن خود نمایی می کند که از معدود قلاع ساسانی استان تهران است. این قلعه متاسفانه در حال  حاضر میان ویلاها و قطعات زمین آماده فروش قرار گرفته و نیاز به تعیین دقیق محدوده توسط سازمان میراث فرهنگی و حفاظت دارد.

دژ گل خندان مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان پردیس، روستای گل خندان واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۸۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است نام دیگر این دژ، قلعه هفت دختر بومهن است
قلعه بر روی تپه ای قرار دارد که در شرق و غرب تپه دو رود جریان دارد . این دو رود در جنوب تپه به هم می پیوندند و تنها بخش شمالی قلعه رودخانه جریان ندارد. شیب سمت غربی تپه بسیار تند است و دسترسی از این جبهه به قلعه امکان پذیر نیست.

تونلی با شیب بسیار تند سطح قلعه را به دره غربی متصل می کند به طوری که بالا آمدن از آن امکان پذیر نیست. در چهار گوشه قلعه چهار برج قرار دارد. مصالح به کار رفته در این بنا مانند بسیاری بناهای ساسانی ، گچ ساروج و سنگ است. این قلعه تا دوره صفوی به حیات خود ادامه داده است.

برای سفر به روستای گل خندان سعی کنید صبح زود راه بیافتید تا از هوای خنک مسیر نیز استفاده کنید